2018-19 PIAA District IV Championship Schedule

Sport Class Date Location Champion
Golf AA, AAA October 4-5 Williamsport County Club Wellsboro (AA Boys), East Juniata (AAA Boys), Lewisburg (AA Girls), Loyalsock (AAA Girls)
Girls Tennis All - Team October 19 Muncy HS South Williamsport
Girls Tennis All - Singles October 15 West Branch Tennis Club Olivia Dorner (South Williamsport)
Girls Tennis All - Doubles October 22 West Branch Tennis Club Maddy Reeves and Lydia Barbour (Montoursville)
Boys XC A, AA October 25 Bloomsburg University Wyalusing (A), Lewisburg (AA)
Boys XC A (Individual) October 25 Bloomsburg University Ethan Knoebel (Southern Columbia)
Boys XC  AA (Individual) October 25 Bloomsburg University Alejandro Quintana (Loyalsock)
Girls XC A, AA October 25 Bloomsburg University Troy (A), Danville (AA)
Girls XC A (Individual) October 25 Bloomsburg University Isabel Sagar (Loyalsock)
Girls XC AA (Individual) October 25 Bloomsburg University Lauren Trapani (Warrior Run)
Field Hockey A, AA October 30 Central Columbia HS Mifflinburg (A), Selinsgrove (AA)
Volleyball A, AA November 1 Williamson HS Canton (A), North Penn-Liberty (AA)
Boys Soccer A, AA, AAA November 3 Balls Mills, Selinsgrove HS Millville (A), Central Columbia (AA), Athens (AAA)
Girls Soccer A, AA, AAA November 3 Balls Mills, Selinsgrove HS Southern Columbia (A), Midd-West (AA), Athens (AAA)
Football A, AAAA November 10 Canton, Jersey Shore Muncy (A), Jersey Shore (AAAA)
Football AA, AAA November 17 Southern Columbia, Danville Southern Columbia (AA), Montoursville (AAA)
Competitive Spirit All January 5 Shamokin Area HS Southern Columbia (Small)
Milton (Medium)
Shamokin (Large)
Williamsport (Co-Ed)
Wrestling All (Team) February 2 Milton Area HS (AA), DuBois HS (AAA) Southern Columbia (AA), Selinsgrove (AAA)
Boys/Girls Diving All February 23 Bloomsburg Middle School Quinn Rollman (Shamokin), Gabby Hackett (Danville)
Boys/Girls Swimming All February 27-28 Williamsport Area HS Central Columbia (boys), Danville (girls)
Boys Basketball All February 28-March 2 TBA Lourdes Regional (A), Millville (AA), Loyalsock (AAA), Danville (AAAA)
Girls Basketball All February 28-March 2 TBA Lourdes Regional (A), Mount Carmel (AA), Loyalsock (AAA), Mifflinburg (AAAA)
Boys Tennis All - Team May 8 Williamsport Central Columbia
Boys Tennis All - Singles May 6 Central PA Tennis Club John Duncan (Central Columbia)
Boys Tennis All - Doubles May 13 Central PA Tennis Club Dhruv Kotru and Blake Nizinski (Daville)
Boys Track & Field All May 16-18 Williamsport Area HS Central Columbia (AA), Shikellamy (AAA)
Girls Track & Field All May 16-18 Williamsport Area HS Loyalsock (AA), Selinsgrove (AAA)
Baseball All TBA Bowman Field (Williamsport) Montgomery (A), South Williamsport (AA), Montoursville (AAA), Selinsgrove (AAAA)
Softball All TBA Moser Complex (Turbotville) Bucktail (A), Line Mountain (AA), Mifflinburg (AAAA)
Boys Lacrosse AA May 21 Danville HS Lewisburg (AA)
Girls Lacrosse AA May 21 Danville HS Lewisburg (AA)