The Official Website of The Pennsylvania Interscholastic Athletic Association - District IV

 
 
PIAA District IV

2021-22 Championship Dates

 
Sport Class Date Champion Location
Golf AA, AAA September 30 Lewisburg (AA Boys), Selinsgrove (AAA Boys), Loyalsock (AA Girls) Eagles Mere Country Club
Girls Tennis All - Singles October 13 Olivia Dorner (South Williamsport) Central PA Tennis Center (Williamsport)
Girls Tennis All - Team October 14 Central Columbia Central PA Tennis Center (Williamsport)
Girls Tennis All - Doubles October 20 Avery DeFazio and Fiona Finnerty (Selinsgrove) Central PA Tennis Center (Williamsport)
Field Hockey A, AA October 26 (AA), November 4 (A) Bloomsburg (A), Selinsgrove (AA) Selinsgrove HS
Boys XC A, AA October 28 Hughesville (A), Lewisburg (AA) Bloomsburg University
Boys XC A (Individual) October 28 Morgan Gavitt (Hughesville) Bloomsburg University
Boys XC AA (Individual) October 28 Jacob Hess (Lewisburg) Bloomsburg University
Girls XC A, AA October 28 Wyalusing (A), Danville (AA) Bloomsburg University
Girls XC A (Individual) October 28 Katie Moncavage (Southern Columbia) Bloomsburg University
Girls XC AA (Individual) October 28 Maizy Aikey (Bloomsburg) Bloomsburg University
Boys Soccer A, AA, AAA November 3 (AAA), November 4 (A, AA) East Juniata (A), Lewisburg (AA), Danville (AAA) Central Columbia HS (A), Loyalsock HS (AA), Midd-West HS (AAA)
Girls Soccer A, AA, AAA November 3 (AAA), November 4 (A, AA) Southern Columbia (A), Central Columbia (AA), Mifflinburg (AAA) Central Columbia HS (A), Danville HS (AA), Midd-West HS (AAA)
Volleyball A, AA November 4 Canton (A), Wyalusing (AA) Williamson HS
Football A, AAAA November 12 Canton (A), Jersey Shore (AAAA) Towanda HS (A), Jersey Shore HS (AAAA)
Football AAA, AAAA November 19 Southern Columbia (AA), Danville (AAA) Southern Columbia HS (AA), Danville HS (AAA)
Competitive Spirit All January 15 Milton (Small), Mount Carmel (Large), Williamsport (Co-Ed) Shamokin HS
Wrestling All (Team) February 5 Benton (AA), Williamsport (AAA) Milton HS (AA), DuBois HS (AAA)
Boys/Girls Diving All (Individual) February 26 Gavin Holcombe (Danville), Ava Snyder (Central Columbia) Bloomsburg Middle School
Boys/Girls Swimming All March 2-3 Central Columbia (boys), Danville (girls) Williamsport HS
Boys Basketball All March 3-5 St. John Neumann (A), Wyalusing (AA), Loyalsock (AAA), Lewisburg (AAAA) Mansfield University
Girls Basketball All March 3-5 Northumberland Christian (A), Southern Columbia (AA), Loyalsock (AAA), Central Columbia (AAAA) Shamokin HS (A), Danville HS (AA), Mansfield University (AAA), Mount Carmel HS (AAAA)
Boys Tennis All - Singles May 11 Eddie Monaco (Lewisburg) Central PA Tennis Center (Williamsport)
Boys Tennis All - Team May 13 Central Columbia Williamsport HS
Boys Tennis All - Doubles May 19 Brady Madden and Matt Getz (Central Columbia) Central PA Tennis Center (Williamsport)
Boys Track & Field All May 19-21 Southern Columbia (AA), Lewisburg (AAA) Williamsport HS
Girls Track & Field All May 19-21 Milton (AA), Shikellamy (AAA) Williamsport HS
Boys Lacrosse AA May 23 Lewisburg Danville HS
Girls Lacrosse AA May 23 Danville Danville HS
Baseball All May 26-31 Benton (A), South Williamsport (AA), Central Columbia (AAA), Montoursville (AAAA), Selinsgrove (AAAAA) Bowman Field (Williamsport)
Softball All May 30-31 Montgomery (A), South Williamsport (AA), Lewisburg (AAA), Shamokin (AAAA), Williamsport (AAAAAA) Elm Park (Williamsport)
 
 
x