Athens girls win Molly Dry Invitational, Wyalusing boys take third.

By: The Review | Towanda Daily Review | April 14, 2017 | Photo courtesy Brian Fees

 

Athens girls win Molly Dry Invitational, Wyalusing boys take thirdThe Athens girls cruised to the team title at the Molly Dry Invitational on Thursday as Breana Gambrell won four events and set three meet records. Gambrell broke meet records in both the long jump and 100 meters, and also won the triple jump and was part of the winning 4x100 relay that set a meet record. Towanda's Jessica Tice broke the meet record in the shot.

In the girls meet, Athens took first with 103 team points, Waverly (42) took sixth, Troy (39) took eighth, Wyalusing (31) and NEB (31) tied for tenth, Canton (29) 14th, Towanda (24) 15th, Sayre (17) 17th, Wellsboro (13) 18th and NPM (9) 19th.

In the boys meet, Shikellamy cruised to a victory with 150 points in the Molly Dry Memorial Invitational at Mansfield on Thursday evening. Wyalusing (57.5 team points) finished third, Towanda (49 team points) took fifth, NEB (35 team points) placed eighth, North Penn-Mansfield (31 team points) took ninth, Waverly (23 team points) placed 12th, Canton (15 team points) 15th, Wellsboro (14.5 team points) 16th, Athens (13 team points) 17th, Sayre (7 team points) 19th and Troy (1 team point) took 22nd.

In the girls 4x800 meter relay, Waverly's team of Stephanie Hyland, Elizabeth Fritzen, Sheridan Talada and Elle Nittinger took third with a time of 10:35.

NEB's Karli Moyer won the 2000 meter steeplechase with a time of 8:14.45, in third was NEB's Krista Hallett with a time of 8:44.93, in fourth was Waverly's Fritzen with a time of 8:56.27, Waverly's Talada finished fifth with a time of 8:57.78 and in seventh was Wellsboro's Elizabeth Macias with a time of 9:42.96.

In the boys event, NEB's Aaron Boss took third with a time of 7:28.43, in fourth was Waverly's Collin Wright with a time of 7:33.36, Wyalusing's Luke Auer finished fifth with a time of 7:33.66, Wellsboro's Austin Richards took seventh with a time of 7:49.03 and in eight was NEB's Dusty Cook with a time of 7:53.17.

Waverly's Isaac Chandler took eighth in the 110 meter hurdles with a time of 18.63. In the girls 100 meter hurdles, Athens' Ariana Gambrell took first with a time of 16.47, in third was NEB's Kiah Russell with a time of 17.01, in fourth was Athens' Jocelyn Burns with a time of 17.87, Troy's Morgan Graybill took fifth with a time of 18.06 and in sixth was Troy's Anna Ensminger with a time of 18.24.

Breaking her own meet record in the 100 meter dash, Athens' Breanna Gambrell took first with a time of 12.45, in fifth was Troy's Sadie Shedden with a time of 13.44, in sixth was Waverly's Melina Ortiz with a time of 13.62 and in eighth was Troy's Brooke Ward with a time of 13.70.

In the boys event, Wyalusing's Derek Fredrick took fourth with a time of 11.92, in fifth was Athens' Damian Hudson with a time of 11.93, NEB's David Ford took sixth with a time of 11.96 and Waverly's Dalton Loper took seventh with a time of 11.99.

Wyalusing's Hannah Corson took fourth in the girls 1600 meter run with a time of 5:33.8, NPM's Lyndsey Payne placed fifth with a time of 5:46.76, in seventh was Troy's Madisyn Baxter with a time of 6:04.33 and in eighth was Canton's Josie Kelley with a time of 6:05.01. In the boys event, NPM's Blake Nelson took sixth with a time of 4:56.07.

Athens' Emily Lunger and Rachel Hutchison took first and second in the 400 meter dash, Lunger finished in 59.97 and Hutchison 1:01.65, Canton's Brooke Ward took fourth with a time of 1:05.15 and Troy's Sadie Shedden finished sixth with a time of 1:05.92.

In the boys event, Towanda's Griffen Sites took third with a time of 52.41, NPM's Cameron Alexander finished sixth with a time of 55.22, his teammate Brock Burleigh placed seventh with a time of 55.53 and in eighth was Canton's Timmy Ward with a time of 55.74.

Athens' team of Ariana Gambrell, Emily Lunger, Shanell Baglini and Breana Gambrell took first and broke the meet record in the 4x100 relay with a time of 50.49 and Waverly's team of Melina Ortiz, Zayta Hall, Stephanie Hyland and Sarah Uhl took third with a time of 53.96. In the boys event, Towanda's team of Dalton Dunn, John Schrader, Chase Fulmer and Larry Nichols took third with a time of 47.28.

Troy's Emsminger finished second in the 300 meter hurdles with a time of 53.83, Troy's Graybill took fourth with a time of 54.41, NEB's Kiah Russell placed fifth with a time of 54.84 and Sayre's Kayla Kittle took seventh with a time of 54.87. In the boys event, Towanda's Schrader placed sixth with a time of 45.23 and NPM's Naseer Burzak placed seventh with a time of 46.23.

NPM's Payne placed fourth in the girls 800 meter run with a time of 2:32.48, Wyalusing's Corson took fifth with a time of 2:34.15 and Waverly's Nittinger placed sixth with a time of 2:36.07. in the boys event, Towanda's Sites took third with a time of 2:04.44 and Athens' Ethan Lane placed sixth with a time of 2:11.13.

Athens' Hutchison placed second in the 200 meter dash with a time of 27.58, in fourth was Waverly's Ortiz with a time of 28.1 and Canton's Ward placed fifth with a time of 28.47. In the boys event, Canton's Camden Smith took third with a time of 24.50, Athens' Hudson placed fifth with a time of 24.75 and Waverly's Loper was eighth with a time of 24.95.

NEB's Karli Moyer placed seventh in the 3200 meter run with a time of 12:40.65 and Troy's Baxter took eighth with a time of 13:12.77. In the boys event, NEB's Casey Ellis took third with a time of 9:54.63.

Athens' team of Jocelyn Burns, Hutchison, Baglini and Lunger took second in the girls 4x400 relay with a time of 4:25.99. In the boys event, NPM's team of Gee, Burleigh, Riley Walker and Alexander took third with a time of 3:46.09.

In the boys long jump Waverly's Matt VanHouten took second with a jump of 19 feet-9 3/4-inches, in fourth was Towanda's Dunn with a jump of 19 feet, three inches, Wyalusing's Scott Eberlin took fifth with a jump of 19 feet, two inches, Canton's Smith took sixth with a jump of 18 feet, 9.5 inches and in eighth was Wyalusing's Kasar Cameron with a jump of 18 feet, five inches.

In the girls event, Athens' Breana Gambrell broke her own meet record with a jump of 18 feet, 9 1/4-inches, in second was Towanda's Ally Tama with a jump of 16 feet, five inches, Athens' Ariana Gambrell took sixth with a jump of 15 feet, three inches.

Wellsboro's Dupree Hosey took third in the boys triple jump with a jump of 40 feet, 1.25 inches and Wyalusing's Cameron placed fifth with a jump of 39 feet five inches. In the girls event, Athens' Breana Gambrell won the girls event with a jump of 36 feet, two inches, in fifth was Waverly's Hyland with a jump of 32 feet, 5.5 inches, in sixth was Wyalusing's Madelyn Edsell with a jump of 32 feet, .75 inches. and in seventh was Canton's Elle Binford with a jump of 31 feet, 7.5 inches.

In the boys shot put event, NEB's Jonathan Merritt took sixth with a throw of 40 feet, 7.5 inches, in seventh was Towanda's Ben Jenkins with a throw of 39 feet, one inch and in eighth was Sayre's Tylor Belles with a throw of 38 feet, seven inches. In the girls event, Towanda's Jessica Tice set a new meet record with a throw of 36 feet, ten inches in the girls event, in third was Canton's Katie Henson with a throw of 34 feet four inches, Wyalusing's Marissa Voda placed fourth with a throw of 33 feet, in fifth was Athens' Katherine Shenot with a throw of 32 feet, 6.5 inches and in sixth was Wyalusing's Hannah Palfreyman with a throw of 31 feet, 10.5 inches.

NEB's Alec Morris took second in the boys discus throw with a throw of 132 feet. In the girls event, Sayre's Molly Ball took fourth with a throw of 90 feet, seven inches, NEB's Emilee Allis placed sixth with a throw of 84 feet, six inches and Wellsboro's Hannah Lawton took seventh with a throw of 83 feet, four inches.

Wyalusing's Josh Haley took first in the boys javelin throw with a throw of 156 feet, eight inches, in fifth was Sayre's Tylor Belles with a throw of 143 feet, 11 inches and in sixth was Wellsboro's Brandon Lamphier with a throw of 143 feet, seven inches. In the girls event, Canton's Katie Henson took third with a throw of 115 feet, two inches and Wellsboro's Sam Spurgeon took seventh with a throw of 98 feet, nine inches.

Wyalusing's Kasar Cameron took first in the boys high jump with a jump of five feet, eight inches, in second was NPM's Mason Gee with a jump of five feet, six inches, in third was NPM's Taite Couch with a jump of five feet, six inches and in fifth was Towanda's Dunn with a jump of five feet, six inches. In the girls event, Athens' Lunger took second with a jump of four feet, ten inches, sayre's Madison Harding placed third with a jump of four feet, ten inches, Wyalusing's Edsell placed fourth with a jump of four feet, eight inches and Waverly's Christina Buiniskis placed sixth with a jump of four feet, eight inches.

Towanda's Todd Koss won the boys pole vault event with a vault of 12 feet, six inches, in second was Wyalusing's Fredrick with a vault of 12 feet and in third was Wyalusing's Domanick Otis with a vault of 12 feet. In the girls event, Wyalusing's Ashley Newton took third with a vault of nine feet, six inches and Wellsboro's Kaitlyne Kramer placed fourth with a vault of eight feet.