The Official Website of The Pennsylvania Interscholastic Athletic Association - District IV

 
 
PIAA District IV

2021 PIAA District 4 AA Swimming Championships

 

Date: March 2, 2022

Time: 6:00 pm

Location: Williamsport, PA

 
TEAM SCORES
FINISH TEAM SCORE
1 Central Columbia 210
2 Lewisburg 157
3 Danville 134
4 Athens 133
5 Bloomsburg 93
6 Milton 90
7 Jersey Shore 86
8 Mount Carmel 58
9 Shikellamy 47
10 Towanda 39
11 Mifflinburg 36
12 Shamokin 31
13 Wellsboro 14
14 Hughesville 11
 
50 YARD FREESTYLE
FINISH NAME SCHOOL TIME
1 Ahmed Elbetagy Bloomsburg 21.53
2 Christopher DeForest Athens 23.17
3 Brady Madden Central Columbia 23.67
4 Mason Fantini Mount Carmel 23.82
5 Artie Dammer Jersey Shore 24.17
6 Jacob Zarski Mount Carmel 24.33
7 Braden Davis Lewisburg 25.29
8 Kaden Sutherland Bloomsburg 25.83
9 Gavin Holcombe Danville 26.25
10 Dillyn Reibsome Bloomsburg 26.50
11 Jason Grant Jersey Shore 26.55
12 Andrew Kitchen Jersey Shore 26.71
13 Broc Bowman Bloomsburg 26.79
14 Farrell Sipe Milton 26.94
15 Vance Shiko Shamokin 27.31
16 Josh Leonard Athens 28.71
17 Eric McGee Towanda 30.58
 
100 YARD BUTTERFLY
FINISH NAME SCHOOL TIME
1 Sam Deluca Mifflinburg 53.10
2 Mitchell Malusis Lewisburg 55.09
3 Mason Cianflone Shikellamy 55.88
4 Christopher DeForest Athens 58.83
5 Hunter Zettlemoyer Milton 1:00.83
6 Elias Hosler Central Columbia 1:01.45
7 Mason Fassero Lewisburg 1:02.76
8 Alex Farley Hughesville 1:03.07
9 Xavier Godown Milton 1:07.22
10 Josh Leonard Athens 1:07.84
11 Aiden Gross Lewisburg 1:08.37
12 Kaden Sutherland Bloomsburg 1:08.62
13 Lucas Lubinski Mount Carmel 1:09.18
14 Xavier Barlet Jersey Shore 1:09.56
15 Brad Newcomer Milton 1:11.89
16 Julian Hardin Danville 1:12.40
 
200 YARD FREESTYLE
FINISH NAME SCHOOL TIME
1 Mason Ordonez Lewisburg 1:47.80
2 Andrew Sponenberg Central Columbia 1:49.06
3 Trevor Reichner Shikellamy 1:51.09
4 Alton Smargiassi Central Columbia 1:58.17
5 Ryan Hauer Bloomsburg 1:58.18
6 Ethan Denlinger Athens 2:02.78
7 Camden Weaver Milton 2:06.71
8 Jackson Blansfield Danville 2:09.33
9 Ethan Zeh Lewisburg 2:19.28
10 Conner Fitzgerald Danville 2:21.69
11 Alex Lantz Towanda 2:24.56
12 Joe Blood Athens 2:29.20
 
200 YARD INDIVIDUAL MEDLEY
FINISH NAME SCHOOL TIME
1 Brady Madden Central Columbia 2:00.06
2 Ryan Hause Danville 2:00.75
3 Sean Witmer Mifflinburg 2:02.23
4 Mason Cianflone Shikellamy 2:08.08
5 Hayne Webster Wellsboro 2:12.36
6 Connor Morgan Central Columbia 2:13.48
7 Camden Empie Central Columbia 2:34.23
8 Nate Spencer Towanda 2:40.40
 
200 YARD MEDLEY RELAY
FINISH SCHOOL TIME
1 Lewisburg
Ordonez/Fassero/Malusis/Davis
1:46.36
3 Bloomsburg
Bowman/Hauer/Sutherland/Elbetagy
1:54.77
4 Jersey Shore
Barlet/Dammer/Passetti/Grant
1:55.49
5 Athens
Hicks/Gorman/Leonard/Ankam
1:58.01
6 Milton
Newcomer/Weaver/Godown/Zettlemoyer
1:58.59
0 Central Columbia
Madden/Robertson/Hosler/Refel
00.00
 
200 YARD FREESTYLE RELAY
FINISH SCHOOL TIME
1 Central Columbia
Madden/Smargassi/Rafel/Sponenberg
1:35.88
2 Lewisburg
Malusis/Fassero/Davis/Ordonez
1:37.28
3 Athens
Ankam/Hicks/Denlinger/DeForest
1:37.42
4 Danville
Holcombe/Liotta/Blansfield/Hause
1:40.97
5 Jersey Shore
Barlet/Kitchen/Dammer/Passetti
1:41.31
6 Mount Carmel
Fantini/Lubinski/Gensemer/Zarski
1:44.08
7 Milton
Weaver/Newcomer/Ferry/Sipe
1:52.73
8 Towanda
McGee/Lantz/Spencer/Tavani
1:57.55
 
 
x