2019 Boys Cross Country Schedule

Week 1

August 31, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
TBA Bear Mountain River Run Lock Haven University Lock Haven University
 

Week 2

September 3, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
4:30 pm Jersey Shore/Midd-West @ Bloomsburg Bloomsburg Bloomsburg
4:30 pm Central Columbia/Lewisburg/Mount Carmel/Shikellamy @ Mifflinburg Mifflinburg Mifflinburg
4:30 pm Southern Columbia/Danville/Shamokin @ Selinsgrove Selinsgrove Selinsgrove
4:30 pm Central Mountain/Hughesville @ Warrior Run Warrior Run Warrior Run
4:30 pm Loyalsock/Milton/South Williamsport/Williamsport @ Montoursville Montoursville Montoursville
September 6, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
8:00 am Wyalusing Lasagna Invitational Wyalusing Wyalusing
September 7, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
9:00 am Schuylkill Haven Invitational Schuylkill Haven Schuylkill Haven
 

Week 3

September 10, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
4:30 pm Towanda/Wellsboro @ Sayre Sayre Sayre
4:30 pm Bloomsburg/Milton/Shamokin/Warrior Run @ Shikellamy Shikellamy Shikellamy
4:30 pm Bloomsburg/Shamokin/Warrior Run @ Shikellamy Shikellamy Shikellamy
4:30 pm Midd-West/Selinsgrove/South Williamsport @ Central Columbia Central Columbia Central Columbia
4:30 pm CV/NEB @ Wyalusing Wyalusing Wyalusing
4:30 pm Mt. Carmel/Williamsport @ Danville Danville Danville
4:30 pm Central Mountain/Lewisburg/Loyalsock/Southern Columbia @ Jersey Shore Jersey Shore Jersey Shore
4:30 pm North Penn-Mansfield @ Troy Troy Troy
5:00 pm Athens/Canton @ Sullivan County Sullivan County Sullivan County
5:00 pm Mifflinburg/Montoursville @ Hughesville Hughesville Hughesville
 

Week 4

September 17, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
4:30 pm Canton/Troy @ Wellsboro Wellsboro Wellsboro
4:30 pm Bloomsburg/Williamsport @ Lewisburg Lewisburg Lewisburg
4:30 pm Central Columbia/Milton @ Southern Columbia Southern Columbia Southern Columbia
4:30 pm Danville/Hughesville/Midd-West/Shikellamy @ Loyalsock Loyalsock Loyalsock
4:30 pm Jersey Shore/Montoursville/Mt. Carmel/Selinsgrove @ Warrior Run Warrior Run Warrior Run
4:30 pm Central Mountain/Mifflinburg/South Williamsport @ Shamokin Shamokin Shamokin
4:30 pm Wyalusing @ Sayre Sayre Sayre
5:00 pm Athens/NP Mansfield @ Northeast Bradford Northeast Bradford Northeast Bradford
5:00 pm CV/Sullivan County @ Towanda Towanda Towanda
September 21, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
TBA Owego Invite Owego Owego
8:30 am Hughesville/Tioga Center @ NEB Northeast Bradford Northeast Bradford
 

Week 5

September 24, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
TBA Canton/NEB @ Sayre Sayre Sayre
4:30 pm CV/Wellsboro @ North Penn-Mansfield Mansfield Mansfield
4:30 pm Bloomsburg/Central Columbia/Danville/Montoursville @ Central Mountain Central Mountain Central Mountain
4:30 pm Hughsville/Milton/Selinsgrove @ Lewisburg Lewisburg Lewisburg
4:30 pm Jersey Shore/S. Williamsport @ Shikellamy Shikellamy Shikellamy
4:30 pm Loyalsock/ Shamokin @ Mount Carmel Mount Carmel Mount Carmel
4:30 pm Midd-West/Mifflinburg/Warrior Run/Williamsport @ Southern Columbia Southern Columbia Southern Columbia
4:30 pm Troy/Wyalusing @ Sullivan County Sullivan County Sullivan County
5:00 pm Towanda @ Athens Athens Athens
September 27, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
9:00 am Pine Grove Invitational Pine Grove Pine Grove
September 28, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
TBA NEPA Invitational Bloomsburg University Bloomsburg University
TBA McQuaid Invite No Team No Team
 

Week 6

October 1, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
4:30 pm Sullivan County/Wellsboro @ NEB Northeast Bradford Northeast Bradford
4:30 pm Hughesville/Mount Carmel/South Williamsport/Southern Columbia @ Bloomsburg Bloomsburg Bloomsburg
4:30 pm Canton/NP Mansfield/Towanda @ Wyalusing Wyalusing Wyalusing
4:30 pm Loyalsock/Warrior Run @ Central Columbia Central Columbia Central Columbia
4:30 pm Lewisburg/Midd-West/Shamokin @ Montoursville Montoursville Montoursville
4:30 pm Central Mountain/Selinsgrove/Shikellamy @Williamsport Williamsport Williamsport
5:00 pm Athens/Sayre/Troy @ Cowanesque Valley Cowanesque Valley Cowanesque Valley
October 2, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
5:00 pm Danville/Jersey Shore/Milton @ Mifflinburg Mifflinburg Mifflinburg
 

Week 7

October 8, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
4:30 pm Athens/Wyalusing @ Wellsboro Wellsboro Wellsboro
4:30 pm Bloomsburg/Mifflinburg/Selinsgrove @ Loyalsock Loyalsock Loyalsock
4:30 pm CV @ Canton Canton Canton
4:30 pm Central Columbia/Hughesville/Shamokin/Williamsport @ Jersey Shore Jersey Shore Jersey Shore
4:30 pm Lewisburg/S. Williamsport/Warrior Run @ Danville Danville Danville
4:30 pm Sayre/Sullivan County @ North Penn-Mansfield Mansfield Mansfield
4:30 pm Central Mountain/Midd-West/Mount Carmel @ Milton Milton Milton
4:30 pm Montoursville/Shikellamy @ Southern Columbia Southern Columbia Southern Columbia
4:30 pm NEB/Towanda @ Troy Troy Troy
October 12, 2019
TIMEMEETHOSTLOCATION
TBA NTL Coaches Meet Northeast Bradford Northeast Bradford
TBA PHAC Invitational Shikellamy Shikellamy