The Official Website of The Pennsylvania Interscholastic Athletic Association - District IV

 
 
PIAA District IV

2022 PIAA District 4 AA Championships

 

Date: May 19, 2022

Time: 5:00 pm

Location: Williamsport, PA

 
TEAM SCORES
FINISH SCHOOL SCORE
1 Southern Columbia 21
2 Bloomsburg 16
3 Mount Carmel 14
4 Towanda 13
5 Montoursville 11
6 Danville 8
6 Lewisburg 8
8 Hughesville 7
8 Milton 7
10 Wyalusing 5
11 Warrior Run 4
12 Central Columbia 3
 
100m Prelims
FINISH NAME SCHOOL TIME
Heat 1
1 Annaliese Getola Troy 12.86
6 Rilee McMahan Central Columbia 13.36
7 Madeleine Still Lewisburg 13.48
11 Torrence Spicher Lewisburg 13.61
13 Jade Colwell Northern Tioga 13.71
17 Jenna Tutorow Northwest Area 13.81
18 Camron Roush Milton 13.83
22 Julie Brown Loyalsock 14.02
Heat 2
3 Haley Bull Central Columbia 13.85
3 Olivia Haley Wyalusing 13.23
5 Katie Ryder Loyalsock 13.32
9 Brynn Derrick Hughesville 13.55
12 Myranda Malacusky Southern Columbia 13.76
15 Josslyn Davis Montoursville 13.81
16 Caelyn Pine Troy 13.81
24 Aaliyah Myers Milton 14.16
Heat 3
2 Liberty Gearinger Central Columbia 13.11
4 Janae Bergey Milton 13.25
7 Andi Gutshall Bloomsburg 13.48
11 Sophie Shadle Southern Columbia 13.73
14 Peyton Wisloski Southern Columbia 13.81
19 Lillian Bradley South Williamsport 13.85
21 Kassandra Kerin Wyalusing 13.99
23 Lauren Law Danville 14.09
 
100m Semi-Finals
FINISH NAME SCHOOL TIME
Heat 1
1 Janae Bergey Milton 12.87
1 Annaliese Getola Troy 12.79
6 Rilee McMahan Central Columbia 13.27
7 Andi Gutshall Bloomsburg 13.29
8 Brynn Derrick Hughesville 13.41
10 Peyton Wisloski Southern Columbia 13.48
13 Josslyn Davis Montoursville 13.64
14 Myranda Malacusky Southern Columbia 13.71
Heat 2
2 Liberty Gearinger Central Columbia 12.90
4 Olivia Haley Wyalusing 13.06
5 Katie Ryder Loyalsock 13.12
9 Madeleine Still Lewisburg 13.44
11 Torrence Spicher Lewisburg 13.54
12 Sophie Shadle Southern Columbia 13.56
15 Jade Colwell Northern Tioga 13.76
16 Caelyn Pine Troy 13.83
 
100m Hurdles Prelims
FINISH NAME SCHOOL TIME
Heat 1
1 Siena Brazier Lewisburg 15.91
4 Madeline Ikeler Lewisburg 16.50
7 Rylee Weaver Midd-West 17.27
11 Julie Brown Loyalsock 17.50
15 Chloe Kennedy Loyalsock 17.84
16 Lydia Crawford Milton 17.89
21 Baylee O'Connell Central Columbia 18.57
Heat 2
3 Chelsea Hungerford Northern Tioga 16.91
6 Charly Schlauch Bloomsburg 16.97
9 Alexis Beaver Milton 17.36
12 Emma Cline Montoursville 17.58
14 Kelci Carle Towanda 17.80
18 Makayla Miller Hughesville 18.05
22 Jill Nied Danville 18.76
23 Jillian Irion Montoursville 19.15
Heat 3
2 Riley Murray Milton 16.08
5 Brynna Zentner Bloomsburg 16.88
8 Ava Rebuck Central Columbia 17.33
10 Maddy Cardello Lewisburg 17.49
13 Sarah Sharp Danville 17.55
17 Sarah Gardner Hughesville 18.00
19 Alex Dohl Northwest Area 18.23
20 Evelyn Louca Northern Tioga 18.31
 
100m Hurdles Semi-Finals
FINISH NAME SCHOOL TIME
Heat 1
2 Siena Brazier Lewisburg 15.62
3 Charly Schlauch Bloomsburg 15.84
5 Madeline Ikeler Lewisburg 16.37
7 Alexis Beaver Milton 16.82
10 Rylee Weaver Midd-West 17.23
11 Emma Cline Montoursville 17.27
14 Chloe Kennedy Loyalsock 17.85
15 Kelci Carle Towanda 17.86
Heat 2
1 Riley Murray Milton 15.59
4 Brynna Zentner Bloomsburg 16.43
6 Ava Rebuck Central Columbia 16.82
8 Maddy Cardello Lewisburg 16.86
9 Chelsea Hungerford Northern Tioga 17.05
12 Sarah Sharp Danville 17.28
13 Julie Brown Loyalsock 17.60
16 Lydia Crawford Milton 18.48
 
4x800m Relay
FINISH SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Southern Columbia (SQ)
Cecco / Cook / Moncavage / Reck
9:41.77 1 10
2 Lewisburg (SQ)
Binney / Blakeslee / Binney / Malone
9:43.27 1 8
3 Danville (SQ)
Bartholomew / Johns / Bartholomew / Bartholomew
9:49.35 1 6
4 Hughesville
Poust / Pidcode / Anstadt / Kurzawa
10:00.83 1 5
5 Warrior Run
Dunkleberger / Wertz / Kolstad / Dunkleberger
10:05.81 1 4
6 Milton
East / Lopez / Roush / Walter
10:22.41 1 3
7 Central Columbia
Blake / Bennett / Mitchell / Prezioso
10:30.43 1 2
8 Montoursville
Marriott / K. McKenna / Pauling / Saul
10:30.94 1 1
9 Mount Carmel
Chapman / Chapman / Petrucci / Shedleski
10:43.11 1 0
10 South Williamsport
Barckley / Loudenslager / Lentz / Binkley
10:48.77 1 0
11 Canton
Niemczyk / Wesneski / McRoberts / Kitchen
11:01.15 1 0
12 Wyalusing
Allen / K. Beebe / L. Beebe / Gromley
11:16.28 1 0
13 Montgomery
Schmidt / Swart / Chronister / Charles
11:21.69 1 0
14 Loyalsock
Whitehead / Temple-Henderson / Imara / Breon
11:23.39 1 0
15 Wellsboro
Bryant / Gage / King / Seeling
11:23.82 1 0
16 Troy
Lackey / DePew / Taylor / J. Colton
11:34.01 1 0
 
Discus
FINISH NAME SCHOOL DISTANCE PTS
1 Anna Baylor (SQ) Montoursville 100-ft, 10.0 10
2 Cassie McGinley (SQ) Bloomsburg 98-ft, 9.0 8
3 Alyssa Reisinger Mount Carmel 96-ft, 10.0 6
4 Linsey Donlan Southern Columbia 92-ft, 2.0 5
5 Avery Dowkus Mount Carmel 91-ft, 3.0 4
6 Hannah Risch Towanda 85-ft, 7.0 3
7 Hailey Sherwood Hughesville 84-ft, 4.0 2
8 Anita Shek Milton 83-ft, 2.0 1
9 Liv Kopitsky Mount Carmel 82-ft, 1.0 0
10 Cloey Hertwig Loyalsock 81-ft, 4.0 0
11 Tierney Patterson North Penn-Mansfield 80-ft, 11.0 0
12 Megan Lowe Loyalsock 80-ft, 4.0 0
13 Lauren Anderson Montgomery 79-ft, 5.0 0
14 Kaelyn Crawford Northwest Area 79-ft, 1.0 0
15 Cypress Feltman East Juniata 78-ft, 9.0 0
16 Rachel Heggenstaller Central Columbia 76-ft, 2.0 0
17 Tayla Schreffler Midd-West 74-ft, 0.0 0
18 Meghan Alvarez Loyalsock 72-ft, 11.0 0
19 Maisie Neuber Northeast Bradford 72-ft, 3.0 0
20 Ava Snyder Hughesville 70-ft, 1.0 0
21 Emma Neuber Northeast Bradford 67-ft, 5.0 0
22 Keri Welliver Central Columbia 64-ft, 0.0 0
23 Hailey Carper Warrior Run 60-ft, 9.0 0
 
 
x